Lielākais izaicinājums - Baltijas valstu reģionālā gāzes tirgus izveide

2018-12-12

Latvijas dabasgāzes tirgū darbību sākuši 11 tirgotāji, par vienu no lielākajiem nākotnes izaicinājumiem uzskatāma Baltijas valstu reģionālā gāzes tirgus izveide.

Uz laikraksta Dienas Bizness jautājumiem atbild Geton Energy izpilddirektors Kristaps Muzikants.

  1.          Kā kopumā vērtējat Latvijas gāzes tirgu - kā tas gada laikā kopš atvēršanas attīstījies un mainījies?

Jebkurš tirgus, kas ir balstīts uz tirgus principiem ir jāvērtē pozitīvi. Kopš atvēršanās Latvijas gāzes tirgus noteikti ir gājis uz augšu, veicinot lielāku konkurenci un labākus līgumu un piegādes nosacījumus gala patērētājiem. Pateicoties Sabiedrisko Pakalpojumu Regulēšanas Komisijas aktīvai līdzdalībai, tirgus sakārtošanā ir būtiski mainījušās vairākas lietas, bet Latvijas gāzes tirgum noteikti vēl ir kur augt un attīstīties, lai sasniegtu to līmeni, kas šobrīd ir elektroenerģijas tirgū.

  1.          Kā vērtējat konkurenci gāzes tirgū?

Šobrīd aktīvi darbojas 6-7 tirgus dalībnieki, kas vēlas vai nu noturēt vai iegūt lielāku tirgus daļu, līdz ar to konkurenci biznesa un valsts sektorā vērtējam kā augstu.

  1.          Kādas šobrīd ir lielākās problēmas gāzes tirgū? Kā tās varētu risināt?

Inčukalna pazemes dabasgāzes krātuve ir bijusi viena no lielākajām problēmām. Daļai problēmu ir atrasti īstermiņa risinājumi, bet vēl joprojām nav skaidra redzējuma kā vislabāk izmantot šo resursu, lai ieguvēji būtu gan Latvijas gan arī Lietuvas un Igaunijas gala patērētāji. Latvijas gāzes tirgus ir salīdzinoši neliels, tāpēc būtu jādomā kā ilgtermiņā veicināt vienotu Baltijas tirgu, bet tam ir nepieciešama visu trīs Baltijas valstu  politiskā griba.

  1.          Kādi ir lielākie Latvijas un Baltijas gāzes tirgus izaicinājumi nākotnē?

Lielākie izaicinājumi ir virzīties uz vienotu tirgu Baltijas valstu līmenī, atrast kopīgu un visiem saprotamu Inčukalna pazemes dabasgāzes krātuves pielietojumu, kā arī veicināt alternatīvas dabasgāzes piegādes iespējas.

Dienas Bizness