Kāpēc notiek elektroenerģijas cenu izmaiņas?

2018-10-17

Geton Energy izpilddirektors Kristaps Muzikants laikrakstam Dienas Bizness skaidro, kāpēc vienā vai otrā gadā cena kāpusi/kritusi, kas to ietekmējis un kādas varētu būt nākotnes prognozes par cenu izmaiņām.

Cenu izmaiņas mūsu reģionā pēdējos gados ietekmējuši vairāki faktori. Pirmkārt, mūsu reģions ir daudz vairāk integrēts Skandināvijas tirgū – 2014.gadā darbību uzsāka elektrolīnija Estlink 2 starp Igauniju un Somiju, savukārt 2016.gadā darbību uzsāka elektrolīnija NordBalt starp Lietuvu un Zviedriju. Tas mums ir ļāvis piekļūt lētākai elektroenerģijai, tādējādi pazeminot cenas vairumtirdzniecībā. Otrkārt, šajā laika posmā Skandināvijas valstīs strauji palielinājies elektroenerģijas apjoms, kas saražots no atjaunojamiem energoresursiem. Treškārt, cenas ir kritušas arī fosilajiem energoresursiem 

Runājot par šo gadu, var minēt, ka Skandināvijas reģionā pagājušā ziema bija salīdzinoši auksta un bez vēja, līdz ar to šī gada pavasarī netika sagaidīts cenu kritums, kas ir ierasts, kad pavasarī palielinās ūdens daudzums. Tam sekoja ļoti silta un sausa vasara, kā rezultātā elektroenerģijas ražošanai tika izmantoti vairāk fosilie energoresursi un tiem palielinājās cenas. Piemēram, CO2 kvotu cenas vienā brīdī bija par trīs reizēm augstākas nekā gada sākumā.

Skatoties nākotnē, cenu svārstības būs arvien lielākas, jo arvien vairāk tiks izmantoti atjaunojamie energoresursi, kas ir ļoti atkarīgi no laika apstākļiem – ūdens, saules un vēja daudzuma. Elektroenerģija, kas tiek saražota ar atjaunojamajiem energoresursiem, ir lētāka, bet tiem ir nepieciešama alternatīva, kuru iespējams izmantot brīžos, kad trūkst pirmie.