Kā panākt dabasgāzes piegādes drošību un nepārtrauktību

2018-10-11

Kā panākt dabasgāzes piegādes drošību un nepārtrauktību? Svarīgākais ir sadalīt riskus un piegādāt dabasgāzi no vairākiem avotiem.

Geton Energy sadarbībā ar Lietuvos Duju Tiekimas izmanto trīs piegādes avotus  - Krievijas, LNG terminālu un Inčukalna krātuves. Par to laikrakstam Dienas Biznesam stāsta Geton Energy izpilddirektors Kristaps Muzikants.

Pastāv alternatīvas

Latvijā ir pieejami vairāki gāzes piegādes avoti, pauž K. Muzikants. «Dabasgāzi iespējams piegādāt no Krievijas, Igaunijas, Lietuvas, kā arī no Inčukalna PGK. Līdz šim pārsvarā tiek izmantoti divi avoti – Krievija un Inčukalns. Ja netiek izmantota Inčukalna PGK, tad brīžos, kad ir liels patēriņš, nodrošināt vajadzīgo apjomu ar dabasgāzi no Krievijas nav iespējams, tādēļ arī tiek runāts par iespējamu problēmu. Tomēr ir būtiski saprast, ka ir vēl divas alternatīvas, kuras dažādu apstākļu dēļ ne vienmēr tiek pieminētas no citu piegādātāju puses un netiek izmantotas vai arī tiek izmantotas ļoti mazos apjomos,» uzsver Geton Energy izpilddirektors. Viņš norāda, ka katrs Latvijas dabasgāzes patērētājs maksā par dabasgāzes rezerves uzglabāšanu Inčukalnā, līdz ar to tas ir papildus slogs Latvijas patērētājiem, kuru būtu iespējams samazināt. «Iespējams, mums tiešām ir nepieciešama rezerve Inčukalna gāzes krātuvē, taču – vai tiešām tik lielā apjomā? Par to māc šaubas. Piemēram, pagājušajā gadā, kad tika piesaukta tuvā enerģētikas krīze, 30% no dabasgāzes apjoma, kas tika pumpēta ārā no Inčukalna krātuves tika pumpēta atpakaļ uz Krieviju. Lai izvairītos no šādām situācijām nākotnē, gāzes piegādes avoti ir jādiversificē, uz ko norādīts arī EM Enerģētikas attīstības pamatnostādnēs 2016.–2020.gadam. Uzskatu, ka turpmāk nedrīkst tik lielā mērā paļauties uz piegādēm no Krievijas, tāpat rūpīgi jāseko līdzi prognozēm un pārvades sistēmas operatoram, kura pārraudzībā ir Inčukalna PGK, kā arī jārūpējas par nepieciešamās rezerves nodrošināšanu,» pauž K.Muzikants, norādot, ka, lai mazinātu riskus Lietuvos Duju Tiekimas, kas ir Geton Energy sadarbības partneris, jau diversificē riskus piegādājot dabasgāzi no trim dažādiem avotiem – Krievijas, LNG termināla un Inčukalna krātuves. «No Lietuvas dienā ir iespējams piegādāt sešus miljonus kubikmetru dabasgāzes, kas ir vairāk nekā pietiekami, lai mēs varētu nodrošināt savus klientus ar nepieciešamo gāzes apjomu. Krīzes situācijā šo apjomu ir iespējams palielināt līdz pat 10 miljoniem kubikmetru dienā,» atzīmē Geton Energy izpilddirektors.