Izpilddirektors K. Muzikants atbild uz Dienas Bizness jautājumiem par gāzes tirgus atvēršanu mājsaimniecībām

2019-06-07

 Lai gan gāzes tirgus ir atvērts jau vairāk nekā divus gadus, mājsaimniecībām joprojām ir iespēja iegādāties gāzi par regulētu cenu. Kā vērtējat šo situāciju?

K. Muzikants, izpilddirektors: Dabasgāzes tirgus mājsaimniecībām šobrīd ir atvērts vairāk uz papīra. Lai arī šodien jebkura mājsaimniecība var mainīt savu tirgotāju, statistika liecina, ka tas īsti nestrādā. No galapatērētāju viedokļa tas, protams, nav labi, jo veselīga konkurence vienmēr ir labāka par dominējošu stāvokli tirgū, kur vienam spēlētājam ir 99% no tirgus.

 Iepriekš publiskajā telpā bija izskanējis, ka 99% gadījumu mājsaimniecības nav mainījušas tirgotāju. Kāda ir šā brīža situācija? Vai redzat, ka mājsaimniecības aktivizējas?

K. Muzikants, izpilddirektors: Man nav konkrētas statistikas, bet baidos, ka situācija nav mainījusies un es gribētu minēt, ka tie paši 99% galapatērētāju pat nezin, ka tirgus ir atvērts. Lai mājsaimniecību segmentā sāktos lielāka tirgotāju maiņa, ir nepieciešams informēt tirgu par šādu iespēju. Manuprāt, ļoti labs piemērs bija TET iesaistīšanās elektroenerģijas tirgū, kas lika tirgum mainīties un galapatērētājiem apzināties, kas tas ir iespējams. Lai līdzīgs kaut kas notiktu arī dabasgāzes tirgū, manuprāt, ir jābūt kādam tirgus spēlētājam, kas aktīvi un skaļi ieiet šajā tirgū.

 Vai regulētās cenas esamību uzskatāt par traucēkli brīvā dabasgāzes tirgus attīstībai? Kāpēc jā/nē?

K. Muzikants: Noteikti. Brīvs tirgus un regulētas cenas nav savienojamas lietas.

Vai šobrīd piedāvāt gāzi iegādāties mājsaimniecībām (Latvijā vai citās valstīs)? Kāpēc jā/nē? Vai plānojat to darīt?

K. Muzikants: Geton Energy SIA šobrīd piedāvā dabasgāzi iegādāties tikai juridiskām personām. Tuvākajā laikā neplānojam apkalpot mājsaimniecības, bet, protams,  nākotnē plāni var mainīties.

 

Dienas Bizness rakstu lasiet šeit