Izdevīgi iegādāta un atbildīgi patērēta elektrība – to var sasniegt katrs uzņēmums

2020-12-21

Ikviens uzņēmums vēlas saimniekot gudri un atbildīgi, arvien uzlabojot finanšu rādītājus un paaugstinot konkurētspēju. Būtiska loma šajos procesos ir arī tam, kā uzņēmumā tiek plānoti un tērēti energoresursi. Elektrība ir viens no resursiem, bez kuriem ikdiena nav iedomājama.

Tieši ar elektrību visbiežāk tiek darbinātas iekārtas, tehnika un nodrošināts uzņēmuma darbs. Tāpēc arī elektrības patēriņš pat mazā uzņēmumā var būt diezgan liels, veidojot arī lielu daļu no saimnieciskajiem izdevumiem. Tas, cik lieli ir izdevumi par elektrību, atkarīgs no dažādiem faktoriem, kurus lielā mērā ietekmē uzņēmuma izdarītās izvēles un izvirzītie mērķi energoresursu jautājumos.

Mērķis, kuru vajadzētu nospraust katram uzņēmumam, ir – elektrība, kas iegādāta par izdevīgāko cenu un iztērēta atbildīgi un taupīgi. Kā to panākt?

Esošā elektrības rēķina izpēte dos noderīgu informāciju

Lai saprastu, kāda ir pašreizējā situācija, cik liels ir elektrības patēriņš, cik un par kādiem pakalpojumiem uzņēmums maksā elektrības tirgotājam, ir būtiski izanalizēt esošos rēķinus. Elektrības rēķinu veido vairākas komponentes. Dažas no tām ir fiksētas, citas mainīgas, tās ietekmē gan izvēlētais tarifa veids, gan reālais patērētās elektrības apjoms. Veicot rēķina analīzi, varēs saprast, vai kādā pozīcijā šobrīd netiek pārmaksāts un kādā veidā būtu iespējams rēķinu optimizēt. Piemēram, var būt tā, ka uzņēmums maksā par lielākas jaudas pieslēgumu, nekā reāli ir vajadzība un tiek izmantots.

Izpētiet atvērtā elektrības tirgus piedāvājumus

Atvērtais elektrības tirgus jau krietnu laiku dod iespēju ikvienam patērētājam izvēlēties savām vajadzībām piemērotāko elektrības pakalpojumus. Diemžēl uzņēmumi samērā gausi izmanto šo iespēju savā labā un turpina vēsturiski noslēgtos līgumus, pat neizpētot citu tirgotāju piedāvājumus un iespējamos ieguvumus, ko sniegtu tirgotāja maiņa.

Izvērtējot uzņēmuma vajadzības un elektrības lietošanas paradumus, var atrast piemērotāko un izdevīgāko piedāvājumu. “Ignitis Latvija” saviem biznesa klientiem piedāvā gan fiksētas, gan elastīgas cenas elektrības produktus par konkurētspējīgām cenām, lai katrs klients varētu izdarīt izvēli atbilstoši savām vajadzībām un izvirzītajiem biznesa mērķiem.

Novērtējiet un uzlabojiet uzņēmuma energoefektivitāti

Lai saprastu, vai un kā iespējams samazināt elektrības patēriņu uzņēmumā, ir būtiski novērtēt energoefektivitāti. Kādā stāvoklī ir ēkas un telpas, ierīces un elektrotehnika, apkures, apgaismes un ventilācijas sistēmas. Veicot inventarizāciju šajā segmentā, iespējams atrast nevēlamus elektrības zudumus un ar modernizācijas un remonta darbiem tos novērst.

Energoefektīvas iekārtas, ražošanas modernizācija un automatizācija, ēku siltināšana un remonts – tie visi ir šodienas ieguldījumi, kas ar uzviju atmaksāsies ilgtermiņā ne tikai elektrības un citu rēķinu samazināšanā, bet arī paaugstinās darba produktivitāti, uzlabos mikroklimatu un atmosfēru darba vidē.

Ja nepieciešams, uzņēmuma energoefektivitātes izvērtēšanai var piesaistīt ekspertus, kuri sniegs rekomendācijas par jomām, kas jāsakārto un jāuzlabo.

Ikdienas elektrības taupības paradumiem ir būtiska loma

Ne tikai ēkas energoefektivitātes uzlabošanai un uzņēmuma modernizācijai ir būtiska ietekme uz elektrības rēķina samazināšanos. Tikpat nozīmīgi ir arī elektrības lietošanas paradumi ikdienā. Tos iespējams uzlabot un panākt vēl lielāku elektrības patēriņa samazinājumu. Lai to īstenotu, svarīgi izglītot personālu un veicināt to, ka katrs darbinieks ik uz soļa izdara gudras un atbildīgas izvēles attiecība uz elektrības lietošanu, piemēram:

• datori un citas elektroierīces pēc lietošanas tiek atvienotas no elektrotīkla;
• ierīces netiek atstātas snaudas režīmā;
• apgaismojums tiek izmantots tikai tajā vietā, kur nepieciešams;
• virtuves ierīces tiek izmantotas efektīvi;
• telpās uzturēta optimāla temperatūra;
• priekšroka dota A, A+ un A++ klases elektroierīcēm.

Nebaidīties veikt tirgotāja maiņu – tas ir ātri un droši

Ja rēķina analīze un atvērtā tirgus piedāvājumu izpēte noved pie secinājuma, ka uzņēmums var iegādāties elektrību izdevīgāk, nekā to dara šobrīd, tad noteikti nav vērts vilcināties ar tirgotāja maiņu un jauna līguma noslēgšanu. Šis process ir vienkāršs un drošs, jo klientam tikai jānoslēdz jaunais līgums. Par pārējo parūpējas tirgotājs. Maiņas brīdī arī nav jāsatraucas par elektrības pārrāvumiem vai citiem traucējumiem, jo atvērto tirgu un tā pakalpojumus stingri regulē atbildīgās institūcijas un normatīvie akti, kas pasargā klientu intereses.