“Geton Energy”: jāveicina uzņēmēju enerģētikas pratība

2018-05-18

Dabasgāzes tirgotājs “Geton Energy” apkopojis izplatītākos stereotipus, kas uzņēmējiem rada šķēršļus pilnvērtīgi izmantot atvērtā dabasgāzes tirgus iespējas. Galvenie iemesli ir informācijas trūkums, kā notiek piegādātāja maiņa; nezināšana par tirgus procesiem rada bailes par sava uzņēmuma stabilitāti, mainot piegādātāju; daļu uztrauc tehniskie pārrāvumi un gāzes padeves pārtraukumi, kas varētu negatīvi iespaidot biznesa darbību. “Geton Energy” uzskata, ka nozares svarīgākais uzdevums šobrīd ir sekmēt Latvijas uzņēmēju enerģētikas pratību.

“Atvērtais dabasgāzes tirgus Latvijas uzņēmējiem ir jauna pieredze, tāpēc ir saprotams, kāpēc gadu kopš tirgus atvēršanas joprojām dominē piesardzība un nogaidoša attieksme. Mūsu veiktā tirgus analīze rāda, ka lielākais klupšanas akmens ir zināšanu trūkums. Jāņem vērā, ka Latvijas dabasgāzes tirgū ilgstoši ir bijis monopols, kas atstājis zināmu mantojumu, tirgus ir strādājis pēc pavisam citiem likumiem, kas ir iesakņojušies lielā daļā patērētāju. Īsā laikā pārorientēties uz brīvas konkurences apstākļiem, kas prasa proaktīvu rīcību un iedziļināšanos sarežģītos jautājumos, nav vienkārši, tāpēc esmu pārliecināts, ka nozares uzdevums ir ne tikai apzināties izaicinājumus, ar kuriem saskaras uzņēmēji, bet arī iedrošināt un sniegt nepieciešamo atbalstu pakāpeniskai attieksmes maiņai,” uzsver Kristaps Muzikants, “Geton Energy” izpilddirektors.

Vērtējot izplatītākos stereotipus par atvērto dabasgāzes tirgu, uzņēmuma pārstāvis uzsver, ka par sava biznesa stabilitāti un pārrāvumiem dabasgāzes piegādē, kamēr notiek piegādātāja maiņa, nav jāuztraucas.

Ikviena dabasgāzes tirgotāja pienākums ir veikt reģistrāciju pie regulatora (Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas), noslēgt vienošanos ar pārvades sistēmu operatoru “Conexus”, kā arī līgumu par sadales sistēmu operatoru “Gaso”, un tikai tad tirgotājs ir tiesīgs piedāvāt un sniegt savus pakalpojumus klientiem, uzsākt dabasgāzes piegādi saskaņā ar izvēlēto plānu. Ņemot vērā šo procedūru, pāreja ir gala lietotājam droša, turklāt dabasgāzes tirgus ir stingri regulēts un tirgotājus uzrauga regulators, lai tie ievēro visus saistošos noteikumus.

“Dabasgāzes piegādātāja maiņa motivē novērtēt, cik izdevīgs ir šā brīža sadarbības līgums un motivē, iespējams, izvēlēties jaunu dabasgāzes iepirkšanas stratēģiju - piemērojot fiksēto vai elastīgo tarifu plānu. Tieši cenas jautājums ir viens no iemesliem, kuru uzsver tie biznesa klienti, kuri nolēmuši izmantot atvērtā dabasgāzes tirgus priekšrocības. Aizvien izteiktāk ir jūtama tendence meklēt piegādātāju, kas piegādā gan elektrību, gan dabasgāzi, un ir spējīgs konsultēt klientu par abiem enerģijas avotiem. “Geton Energy” gadījumā jāuzsver uzņēmuma ciešā sadarbība ar “Lietuvos Duju Tiekimas”, kas ir lielākais dabasgāzes piegādes un tirdzniecības uzņēmums. Tas mums ir devis iespēju dabasgāzes portfeli diversificēt un panākt, ka gāze netiek piegādāta tikai no Krievijas. 40% dabasgāzi piegādājam no LNG Klaipēdas termināla, kas nozīmē lielāku ģeopolitisko drošību, kas lielai daļai mūsu klientu ir bijis svarīgs aspekts,” informē K. Muzikants.