“Geton Energy” pērn kāpina apgrozījumu

2019-05-30

Elektroenerģijas un dabasgāzes tirgotāja “Geton Energy” apgrozījums 2018. gadā sasniedzis 40.9 milj. eiro, kas ir par 31% vairāk nekā gadu iepriekš. Uzņēmums kā būtiskāko notikumu aizvadītajā gadā izceļ uzsākto dabasgāzes tirdzniecību Latvijā, vienlaikus norādot, ka nozare kopumā piedzīvojusi vairākus satricinājumus, ko lielā mērā ietekmēja negaidītās cenu svārstības Nord Pool biržā.

Raksturojot “Geton Energy” darbību pērn, uzņēmuma izpilddirektors Kristaps Muzikants uzsver, ka tas bijis stratēģisku un plānotu pārmaiņu gads, kura laikā paplašināts piedāvāto pakalpojumu klāsts, veiktas būtiskas investīcijas uzņēmuma informāciju tehnoloģiju sistēmu sakārtošanā un izveidē, kā arī mērķtiecīgi  veidota un palielināta uzņēmuma komanda, piesaistot labākos profesionāļus.  

Turpina K. Muzikants: “Esmu gandarīts par īsā laikā iegūto klientu uzticību, jo saskaņā ar AS “Augstsprieguma tīkla”datiem mūsu klientu portfelis sasniedz 10% no elektroenerģijas tirgus apjoma. Ļoti svarīgs konkurētspējas stiprināšanas pagrieziens bija pieņemtais lēmums par dabasgāzes tirdzniecības uzsākšanu, jo klienti augstu vērtē iespēju visus enerģētikas pakalpojumus saņemt no viena piegādātāja. Turklāt “Geton Energy” gadījumā jāuzsver uzņēmuma ciešā sadarbība ar “Lietuvos Energijos Tiekimas”, kas ir lielākais dabasgāzes piegādes un tirdzniecības uzņēmums Lietuvā. Tas mums ir devis iespēju dabasgāzes portfeli diversificēt un panākt, ka gāze netiek piegādāta tikai no viena piegādātāja. 40% dabasgāzi piegādājam no LNG Klaipēdas termināla, kas nozīmē lielāku ģeopolitisko drošību, kas lielai daļai mūsu klientu ir bijis svarīgs aspekts.”

Vienlaikus uzņēmuma izpilddirektors norāda, ka 2018. gads elektroenerģijas tirgus vēsturē ieies ar straujām cenu izmaiņām Nord Pool biržā, kas lika pieņemt ātrus un tālredzīgus lēmumus. Vienā brīdī atsevišķiem klientiem elektroenerģijas cenu kāpums sasniedza līdz pat 50%, kas ietekmēja ne tikai klientu izdevumus, bet arī  uzņēmuma operatīvo darbību.

Stāsta K. Muzikants: “Straujās cenu svārstības biržā, kuras piedzīvojām pagājušajā gadā,  tirgū radīja sniega bumbas efektu, kas atstāja negatīvu iespaidu arī uz mūsu uzņēmuma ikdienas darbu, radot zaudējumus vairāk nekā 4 milj. eiro apmērā. Nenoliedzami tas ir bijis liels izaicinājums gan mums, gan visai nozarei, bet tajā pašā laikā, esot sarežģītā situācijā, bijām spiesti pieņemt ilgtermiņa lēmumus attiecībā uz risku vadību un izlīdzināšanu. Šobrīd, lai mazinātu tirgus cenu svārstības nākotnē, “Geton Energy” izmanto atvasināto finanšu instrumentu risku samazināšanai. Ņemot vērā šo soli, spēcīgo komandu, kuru esam izveidojuši, kā arī pilnveidoto IT sistēmu, uzskatu, ka savas tirgus pozīcijas esam tikai stiprinājuši, tāpēc kopumā uz aizvadīto gadu raugos pozitīvi.”

K. Muzikants arī atklāj, ka šobrīd uzņēmums intensīvi strādā ar esošajiem un jaunajiem klientiem, lai ieviestu elektrotaupības risinājumus, piedāvājot efektīvus finansēšanas modeļus, kā arī saules paneļu projektus.